Hangar Games Hangar Games Play

Hangar Games

THE GATES ARE CLOSING.

Competitors, who have no idea what cuisine they will make or to whom they will serve are flown by helicopter to a themed hangar, blindfolded and accompanied by bodyguards in each episode.

Synopsis

15 competitors, who will reside in the same villa for 14 days, are flown by helicopter to a themed hangar, blindfolded and accompanied by bodyguards in each episode. Contestants, who have no idea what cuisine they will make with which equipment, or to whom they will serve these meals, compete to be the Hangar Games winner at the conclusion of 14 games based on the opinions of three prominent chefs. The materials and products to be used by the contestants in the program in which a contestant will be eliminated every week; it will be received with the budget to be given to the competitors in advance and the cash to be obtained from the distribution of each eliminated competitor's remaining budget to all competitors at the time of elimination.
Aynı villada 14 gün boyunca birlikte yaşayacak 15 şef adayı yarışmacı, korumalar eşliğinde her bölüm gözleri bağlı olarak helikopter aracılığı ile tematik bir hangara götürülür. Hangarların içinde hangi ekipmanlarla, hangi ürünleri kullanarak hangi yemeği yapacakları ve bu yemekleri kimlere sunacaklarından habersiz yarışmacılar, 3 ünlü şefin oyları ile 14 oyunun sonunda Hangar Oyunları’nın kazananı olmaya çalışır. Her hafta bir yarışmacının eleneceği programda yarışmacıların kullanacağı materyaller ve ürünler; yarışmacılara önceden verilecek bütçe ve elenen her yarışmacının elendiği sırada kalan bütçesinin bütün yarışmacılara dağıtılmasından elde edilecek para ödülü ile alınacaktır.